Spring til indhold
Landeprofiler

E-fakturering i Holland

E-fakturering i Holland

Opnå compliance i Holland med mySupply kort fortalt

Holland har valgt at implementere Peppol-frameworket til dokumentudveksling, og i dag er alle hollandske regeringsorganisationer tilsluttet Peppol, enten direkte eller indirekte. Sammenlignet med andre europæiske lande har Holland været en frontløber i vedtagelsen af e-fakturering og indførelsen af relevant lovgivning. Allerede i 2011 anvendte omkring 40% af hollandske virksomheder e-fakturering, som følge af lanceringen af B2G e-faktureringsprojektet i 2009.

Den hollandske regering har været proaktiv med at forbedre skatteprocesserne og sikre administrative tids- og omkostningsbesparelser, hvilket blev estimeret til omkring 10 millioner euro årligt. Dette førte til implementeringen af direktiv 2014/55/EU i hollandsk lovgivning den 1. juli 2016, som en del af den nationale udbudslov. Fra den 1. januar 2017 blev det obligatorisk for leverandører til den hollandske centraladministration at sende strukturerede elektroniske fakturaer.

Lovgivning

Ligesom andre EU-lande har Holland implementeret lovændringer i de seneste år for at opfylde EU-direktiv 2014/55/EU og sikre, at e-fakturaer bruges til alle B2G indkøb. Dette blev obligatorisk i 2017. I forhold til B2B er udveksling af elektroniske fakturaer ikke blevet obligatorisk endnu.

Hvad kan udveksles?

  • SI-UBL 2.0
  • PEPPOL BIS 3.0

Hvordan udveksles elektroniske forretningsdokumenter?

  • Via Peppol.
  • Via online portal: denne portal kan leveres af enten regeringen eller en tjenesteudbyder.
  • Via Digipoort: Direkte tilslutning til Digipoort kan være en passende mulighed for virksomheder med omfattende interne it-ressourcer og en høj volumen af fakturaer, der udveksles med hollandske offentlige organisationer. Denne forbindelse er også tilknyttet Peppol.

Tax Reporting / Tax Clearance

Der er intet konkret at finde omkring dette, men Holland er en anden medlemsstat, der imødekommer ViDA-initiativet.

Arkiveringspligt?

7 års arkiveringspligt for elektroniske fakturaer og kreditnota.

Seneste nyt

Om mySupply
tirs 21. november 2023 | Om mySupply

mySupplys succesfulde deltagelse i ViDA pilotprojekt med Nordic Smart Government

mySupply har færdiggjort første del af ViDA pilotprojekt i samarbejdet Nordic Smart Government. Det har

Hvad er
tors 09. november 2023 | Hvad er...

Bogføringsloven – hvad ved vi? Og hvordan skal I forholde jer?

Den ny bogføringslov trådte i kraft 1. juli 2022, og betyder store ændringer til IT-systemer

Om mySupply
man 06. november 2023 | Om mySupply

mySupply flytter i nye lokaler

mySupply har nået en stor milepæl. Vi har skiftet lokation. mySupplys store vækst på medarbejderstablen

Lovgivning
ons 01. november 2023 | Lovgivning

mySupply er klar til eDelivery

mySupply er klar til at understøtte eDelivery, og de første kunders elektroniske forretningsdokumenter er sendt

Tilmed dig vores nyhedsbrev

Vi udsender jævnligt nyhedsbreve om tendenser og udviklinger inden for elektronisk fakturering og forretningsoptimering, produkter og løsninger samt fortællinger fra vores arbejde og seneste referencer